Nietrzymanie moczu – wstydliwy problem

Kiedy jesteśmy młodzi i zdrowi nie doceniamy tego stanu. Wydaje się nam, że tak będzie zawsze. Nie potrafimy sobie wyobrazić tego, że kiedyś nasz organizm nie będzie tak dobrze funkcjonował, a niektóre jego narządy odmówią posłuszeństwa. Naśmiewamy się z niedołężności osób starszych i ich problemów ze zdrowiem, ale nagle może się okazać, że to my będziemy potrzebować pomocy i wsparcia.
Nietrzymanie moczu to nie tylko problem dotykający osób w podeszłym wieku. Przeciwnie, może się pojawić w każdym wieku, zarówno u kobiet, ale także u mężczyzn, choć częściej występuje u płci pięknej. Wynika to przede wszystkim z budowy anatomicznej kobiety. Liczne porody, ciężka praca, dźwignie, to wszystko może się przyczynić do tego schorzenia. Ciężki, przedłużający się poród, duży płód, również wpływa na kondycję tkanki mięśniowej narządów znajdujących się w miednicy, która nadmiernie rozciągnięta, może nie spełniać swojego zadania.
Kiedy po raz pierwszy zdarzy się mało komfortowa sytuacja i nie uda się zdążyć do toalety, jesteśmy zaskoczeni i zawstydzeni. Próbujemy sobie samemu poradzić z problemem, unikając wizyty u specjalisty. Należy wyraźnie podkreślić, że takie postępowanie działa wyjątkowo niekorzystnie i pogłębia jeszcze kłopot. Dochodzi do sytuacji, że boimy się opuścić dom, który jest bezpiecznym azylem, żeby uniknąć wstydliwego problemu. Człowiek dotknięty nietrzymaniem moczu zamyka się na świat i ludzi we własnej, niedostępnej skorupie. A wystarczy zgłosić się do lekarza specjalisty, żeby uzyskać wsparcie i pomoc.

girl-1467456_1280
Ginekolog lub urolog na podstawie wywiadu przeprowadzonego z pacjentem i zleconych badań, ustali przyczynę tego wstydliwego problemu. Poleci sprawdzone, skuteczne sposoby jak walczyć z tym schorzeniem. Zaleci także specjalnie dobrane ćwiczenia pęcherza, które stosowane regularnie pomogą wzmocnić mięśnie dna miednicy.
Jeśli jednak zalecenia nie przyniosą szybkiej poprawy, być może będą potrzebne zabiegi elektrostymulacji pęcherza, a w ostateczności zabieg operacyjny.

damian
About damian