Listwy wykończeniowe

Wielu urządzającym dom listwy wykończeniowe wydaję się dodatkiem o małej istotności. Jest to błąd. Wbrew pozorom stanowią one bowiem bardzo istotny element. I tak naprawdę nastręczają sporo kłopotów, wiele pytań bowiem pojawia się podczas ich właściwego doboru, jak chociażby o to, w jaki sposób je prawidłowo dopasować. Główny problem to kolorystyka.

Głównym zadaniem listwy wykończeniowej jest maskowanie przerwy dylatacyjnej. Stanowią one także istotny element wykończenia. Decyzja dotycząca tego, jakie w związku z tym wybrać listwy wykończeniowe, może nie być łatwa. Różne są dostępne materiały, z których wykonane są listwy przypodłogowe i różna ich kolorystyka. Wszystko to staje się dodatkowo jeszcze bardziej istotne, gdy zdamy sobie sprawę z tego, że styk podłogi i ściany jest dość wyeksponowany, wymaga ono więc dokładnego wykończenia. Listwy przypodłogowe podkreślają piękno całości, niejako spinając całość.

wood-65676_1920

Inne pytanie, które może się pojawić, to po co komu szczelina dylatacyjna? Otóż ma ona za zadanie zabezpieczyć posadzkę przed wybrzuszeniem w skutek wilgotności, szczelina dylatacyjna ma także uchronić
ścianę przed uszkodzeniem spowodowanym chociażby zmoczeniem, listwy są bowiem bardziej odporne na zabrudzenia. Dlatego ważne staje się, aby listwy dobrane były w odpowiedni sposób, czyli były wystarczająco szerokie i wysokie. Litwy przypodłogowe stanowią także sprytny sposób na ukrycie pod nimi kabli. W ten sposób unikniemy kłębów przewodów, które możemy ukryć pod spodem. Co ciekawe powstały także specjalne modele, które posiadają koryta i uchwyty pod kable oraz złączki, które umożliwiają wyprowadzenie przewodów, dopasowanie ich do profilu.

wooden-wall-1267264_1280

Ostatni z elementów, który przychodzi nam na myśl podczas wyboru listwy to sposób ich dobrania. Oczywiście równie istotna jest zasobność naszego konta. Drugą istotną kwestią jest także wystrój wnętrza, dobór listew przypodłogowych powinniśmy dobrać również do wyglądu podłogi, ścian czy innych detali. Dopasowanie do podłogi zdaje się kluczowe. Jeśli podłoga jest drewniana, to najlepiej by i listwy były z drewna. N

damian
About damian